1. Trustee Event CalendarTrustee Event Calendar

Home » Support TTC » Who We Are » Board of Trustees


Board of Trustees

Executive Committee

board member

Chair
Carolyn Hunter
C&A Unlimited, Inc.

Andrea Limehouse

Treasurer
Andrea D. Limehouse
Limehouse Produce Company

Steve Price

Alumni Relations Chair
Steven R. Price
City of Goose Creek



board member

Nominating Committee Chair
Charles S Carmody CB
Richard Ellis LLC


board member

Advocacy Committee Chair
David T. Ginn
CRDA

Board of TrusteesThe TTC Pro-Am Committee Chair
Rew A. Godow, Jr.
Trident Technical College (ret.)

board member

Friend-Raising Committee Chair
John W. Molony
Molony & Phipps, LLC

board member

Vice Chair and Strategic Planning Committee Chair
Robert O. Collins, Jr.
PURE, Inc.

board memberSergeant at Arms/Governance Committee Chair
George J. Bullwinkel III
Nexsen Pruet LLC

Geoffrey L. SchulerDevelopment Committee Chair
Geoffrey L. Schuler
The Boeing Company (ret.)

Harold W. JonesAudit/Finance Committee Chair
Harold W. Jones
Jones, Pounder & Associates

Jimmy BagwellImmediate Past Chair
James B. Bagwell III
Regional Material Handling

Karen McMillanPrograms and Operations Committee Chair
Karen A. McMillan
McDonalds of Manning, Bowman and Santee

Rick BaarckeInvestment Committee Chair
Charles F. Baarcke
Harbor National Bank (ret.)

 

Trustees

Elliott G. Allen - BoomTown
Elizabeth B. Bamberg - Market Place Interiors
Ervette H. Broadnax - Dupont
Pamela J. Browning - The Post and Courier
Michael P. Bunker - The Boeing Company
Randy L. Byerly - BNC Bank
James W. Cantey, III - Cantey Technology
John J. Capitan, Jr. - Delta Engineering Co.
Lonnie N. Carter - Santee Cooper
Dwayne R. Cartwright - Berkeley Electric Cooperative
Robert F. Clair, Jr. - HDR Engineering, Inc.
Tammy L. Coghill - SCANA Corporation
Russell B. Corbin - Metal Trades Inc.
Willam E. Craver, III - Craver Law Firm
Richard A. Day - Stantec Consulting
G.P. Diminich - Smith Moore Leatherwood LLP
David L. Dunlap - Roper St. Francis Healthcare
Shelly S. Eicher - Stealth Concealment Solutions, Inc.
Richard D.Elliott - Maverick Southern Kitchens
Carol S. Etheridge - Belmond Charleston Place Hotel
William A. Finn - AstenJohnson Inc.
Forrest W. Foshee - S&ME
Christopher B. Fraser - Avison Young
John S. Goettee - South State Bank
William A. Hall, Sr. - Hall Management Group LLC
Thomas B. Hardy - American Promotional Products
Larry C. Hargrove - Life Cycle Engineering Inc.
Dorothy G. Harrison - Charleston Water System
Karen Harvey - Training and Consulting Solutions, Inc.
William S. Helmly - Home Telecom
William C. Hudson - Raymond James & Associates, Inc.
D. Jermaine Husser - Palmetto Warrior Connection
Leonard L. Hutchison III - Wells Fargo
B. Thomas Kays - Charleston Restorative Dentistry
Gregory J. Keating - Keating Group of Companies
Mark A. Lattanzio - Suntrust Bank
Michael G. Leatherwood - Leatherwood Manuacturing Inc.
Anthony J. Mark - Centra Software Inc. (ret.)
John M. Mitchell - AT&T
Bruce D. Murdy - Rawle Murdy Associates Inc.
Myriam G. Owens - Southeastern Parking Group
M. Wayne Phillips - Phillips & Pierce
Anthony H. Pope - State Farm Insurance
John C. Rama - Sonitrol Security Systems
Kenneth T. Seeger - WestRock
Robert C. Seidler - Seidler & Associates
Lanneau H. Siegling - Boys and Girls Club of the Trident Area (ret.)
Nancy C. Snowden - NCGS Laboratories Inc.
Susan M. Stevens - ADK Consulting
Randell C. Stoney Jr.- Barnwell Whaley Patterson & Helms LLC
Catherine L. Stuhr - J. Henry Stuhr Inc.
George L. Tupper, Jr. - Tupperway Construction Co.
Clara C. Varga-Gonzales - Tiger Lily Florist
Stuart D. Whiteside - Seamon, Whiteside and Associates Inc.
Peter B. Woodhull - Modus21
David Yarborough, Jr. - Yarborough Applegate
L. Kai Yeh - MedPro Systems, LLC

Trustees Emeritus

A. J. Batla - Bayer Corporation (ret.)
C. Ronald Coward - Coward-Hund Construction Co. Inc.
Richard K. Gregory - CMMC LLC
A. L. Hutchinson Jr. - First Federal of Charleston (ret.)
Thomas A. Mayberry - PLUSA Inc. (ret.)
James C. Murray - Utilities Construction Company Inc. (ret.)
Herman B. Speissegger Jr. - SCE&G (ret.)
Samuel Steinberg - Charleston Steel and Metal Company (ret.)
David B. Yarborough - Lexus of Charleston

Ex Officio

Mary Thornley, Ed.D., President, Trident Technical College
Baird A. Mallory, Chair, Trident Technical College Area Commission

Advisors

Pamela C. Nothstein and Robert B. Thompson - Wells Fargo
Justin Kiddy, C.P.A. - McKay, Kiddy and Associates, LLC
Tim Winkler, The Winkler Consulting Group
Carol Hubbard, CPA HubbardDavis, CPA's LLP